I smrt se zahojí

kultura21.cz"Osud se silných bojí, ale zbabělé drtí." Tímto výrokem Senecy začíná román mladého spisovatele Jana Pavla I smrt se zahojí – první román do autorovy bibliografie. Kromě tohoto románů má totiž ve svém portfoliu i sbírky poezie, povídek a novely. A o čem první Pavlův román pojednává? Kniha je zajímavým propletencem životního příběhu mladého Jakuba, Emílie, děsivých snů a to vše za znění písně Rock around the Clock.

Jakub a Sofie – manželský pár, který prochází těžkou krizí, když přijdou o dítě. Oba prožívají strašlivé noční můry způsobené jejich tragédií. Jsou spolu již pátým rokem a prvotní zamilovanost je dávno ta tam. Pochybují o svém vztahu, na denním programu už jsou hlavně hádky a ponižování. A do toho všeho se ještě plete společná kamarádka Jitka.

Do životních příhod Jakuba, Sofie a jejich rodin vstupuje pak ještě příběh mladé Emílie, která utekla s rodiči do Ameriky. Ti však ale zemřeli při tragické autonehodě. Emily se pak zcela nečekaně stane oblíbenkyní známé herecké hvězdy Jamese Deana. V první části knihy jsou popisována jejich setkání. Příběh se zlomí v okamžiku, kdy umírá i Dean a těhotná Emílie odchází zpátky do tehdejšího Československa. Její životní osudy jsou pak v románu přeneseny do dopisů Emílie ztracenému Deanovi. V částech o Jakubovi pak vystupuje nemocná stará žena, která si tak nějak žije ve svém vlastním světě a prochází různými halucinacemi, čímž rodinu dost psychicky zatěžuje.

M?? tedy vychází z této rovnice, že Emílie je babičkou Jakuba. Nebo ne? Kniha vyvolává spoustu otázek a ne na všechny najdete p??ímočarou odpov??ď. Ale možná práv?? tohle d??lá knihu ješt?? zajímav??jší. Tajemnou atmosféru pak dotvá??í i snové ilustrace Tomáše Krose.

Na knize je také pozoruhodná konstrukce, jakou pro příběh autor zvolil. V první knize románu (jak autor oddělil části) se o hlavní postavě Jakubovi vypráví, ve druhé je zvolena ich-forma a ve třetí, pro mě asi nejhůře rozpoznatelné části, je nahlíženo na Jakubovy myšlenky a přání – například když si na Kanárských ostrovech přestavuje svou jeskyni. (Nepřipomíná vám toto schéma francouzský film v hlavní roli s Audrey Tautou „Má mě rád, nemá mě rád?")

Sečteno podtrženo, román je velmi zvláštní a jistě zaujímá a ještě zaujme na českém trhu význačné místo.


Kamila Pětrašová