na pouti...

MF Dnes, 6/9/1999


Nadějný autor přliš nebodoval

Dalším vydavatelským počinem brněnského nakladatelství Host se stala povídková kniha mladého pražského básníka a prozaika Jana Pavla Na pouti... Jedná se o tvorbu stále ještě začínajícího autora, i když je Pavel držitelem několika literárních ocenění. Jan Pavel se ve sbírce kratších i delších povídek chytá nejen vlastních zážitků, ale zkouší pracovat i s tématy, k nimž mu přece jen schází nadhled člověka, který není jen rafinovaným pozorovatelem a jenž nezůstává na povrchu dojemného a lyrického žvatlání. Plete tak příběhy, ve kterých znějí civilní etudy obyčejného života, ale kterým chybí ostruhy živočišnosti. Příběhy Jana Pavla jsou někdy zábavné a nápadité. Jako v povídce Housle, kdy vypravěčova matka rozšlapává otci po ranním návratu domů housle, vyprávění se stáčí k Vánocům, otec hraje u stromečku na nové housle od matky a nešikovně strká nádherný šmytec ze zastavárny do ventilátoru. Autor redaktory Hostu zaujal mimořádným vypravěčským talentem a neotřele citlivým vnímáním.

I když se zdá být talent Jana Pavla příslibem, jeho zkušenosti jsou omezené. Například v povídce Krádež autor přiřkl tragickému hrdinovi vrátnému Morávkovi roli gamblera, který do hracích automatů nastrkal bez efektu množství peněz, až jednoho dne se Morávkovi spolustolovníci smilovali a po domluvě s vrchním nastavili hrací přístroj tak, aby si jejich hazardem omámený kolega mohl konečně vychutnat radost z vítězství. Kdyby to bylo možné, pak by hostinští s gamblery do roka a do dne přivedli provozovatele hracích automatů na buben. Stěžejní povídka Na pouti působí nastavovaně. Její rádoby efektní zakončení je pouhopouhou kalkulací. Hrdina marodí s očima, opovrhuje svými spolupacienty, motá se po nemocničním areálu, seznamuje se s pouťovými umělci a přemýšlí o své dívce, kterou nakonec načapá nahou se sestřičkou za tajemnými dveřmi třináct a kvůli prožitého šoku zřejmě oslepne. Dobře mu tak, chtělo by se říct o hrdinovi, který ač mladý, chová se jako úzkostlivý maloměěšťák.

Zřejmě největším nepodarkem je několikastránková povídka Řeka s témě? detektivní zápletkou a selankovitým líčením života u vody. Má rovněž nečekané, leč velmi naivní rozuzlení. Titulní postavou je tentokrát převozník - v důsledku autorova psaní těžkopádný idiot, který si teprve po roce dokáže složit detaily vedoucí k odhalení vraha, ale nakonec špatně, protože vrahem je přece jen někdo jiný.

Dalibor Maňas